Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
purim 2010
Bylem w wielu miejscach na swiecie w ktorych Ty nigdy nie bedziesz.
Twoj post jest zupelnie pozbawiony sensu i logiki w Polsce mniejszosci narodowe i inne nacje stanowia okolo 2%-5% (zalezy od zrodla) calosci spoleczenstwa i cale szczescie .
Odpowiedz
iceman napisał(a):Bylem w wielu miejscach na swiecie w ktorych Ty nigdy nie bedziesz.
Twoj post jest zupelnie pozbawiony sensu i logiki w Polsce mniejszosci narodowe i inne nacje stanowia okolo 2%-5% (zalezy od zrodla) calosci spoleczenstwa i cale szczescie .
Nie rozsmieszaj mnie chlopcze :lol: a na temat tego kto gdzie byl, nie mam zamiaru z toba dyskutowac ... Uruchom drugi bieg w swoim mozgu a zrozumiesz o co mi chodzilo ...
play more golf ... ;o]
Odpowiedz
Widzisz w przeciwienstwie do ciebie chloptasiu ja mozg posiadam :-) Siedz dalej w swojej wirtualnej rzeczywistosci :-)

ps. gdybys mial minimum 3 szare komorki wiedzialbys co to slownik poprawnej polszczyzny ;-) "swiatowcu"
Odpowiedz
martkka napisał(a):
enzo napisał(a):Mam takie pytanie,na poważnie do autorki tematu mianowicie w jakim celu mielibyśmy obchodzić żydowskie święto ? i czemu miało by to służyć ? po prostu dobrej zabawie ? Z góry dziękuję za odpowiedz Smile
hm... a w jaki ma cel obchodzenie świąt chrześcijańskich?
ja chrześcijanką nie jestem i nie ukrywam tego. aczkolwiek impreza purimowa byłaby sfokusowana na zabawę - wiadomo, że stce to nie centrum świata i festiwalu "dialog czterech kultur" tu nie będzie, bo jeszcze wiele wody w rzece upłynie, zanim ludzie zrozumieją tutaj kosmopolityzmSmile ja w każdym razie do tego nie dążę Smile
Dobrze,tylko że to nie my chrześcijanie napisaliśmy na forum,że proponujemy spędzić święto chrześcijańskie w większym gronie,organizując jakąś imprezę.Więc proszę Cię,nie odpowiadaj mi pytaniem na pytanie Smile
Dobrze,ale my chrześcijanie mamy swoje święta i swój karnawał i dlaczego mielibyśmy obchodzić i bawić się podczas relgijnego święta żydowskiego ? na to chciałbym uzyskać odpowiedz Smile
Nie chodzi wcale o St-ce! ja sam lubię czytać historie żydowskich mieszkańców Polski,zamieszkałych przed wojną (kilka pozycji na ten temat przeczytałem),ale nadal nie rozumiem czemu święto żydowskie miało by być obchodzone przez nas ? pytam,dla zabawy ? I proszę nie przywołuj tutaj pojęcia kosmopolityzm,bo ja osobiście potrafię się bawić na imprezach np.cygańskich (słynne koncerty w Ciechocinku) i tak samo na żydowskiej pewnie bym to potrafił,ponieważ jest to interesująca kultura,ale jednak jestem ciekaw czemu mielibyśmy w Starachowicach obchodzić święto religijne żydów ??
Odpowiedz
iceman napisał(a):martkka jestes zydowka ?? Ja katolkiem nie jestem , ale jestem dumny z tego iz w Polsce nie ma zbyt wielu mniejszosci narodowych i oby nigdy nie bylo w Polsce tak jak w Twoim Izraelu czy innych podobnych krajach.
Gdzie tu jest powód do dumy? Czy to, że sami okupujemy inne kraje a u nas nie ma nikogo jest powodem do dumy? W dodatku Twojej? Poza tym jaki związek ma religia do mniejszości narodowych, bo jakoś nie widzę zależności.

iceman napisał(a):Bylem w wielu miejscach na swiecie w ktorych Ty nigdy nie bedziesz.
Oceniając po poglądach nie wyjechałeś chyba jeszcze nigdy z miasta, oceniając po sposobie komunikacji chyba nie jesteś zbyt inteligentny, prawda? Jeżeli nie to wybacz, że odważyłem się oceniać po wypowiedziach [;
Odpowiedz
enzo napisał(a):Dobrze,tylko że to nie my chrześcijanie napisaliśmy na forum,że proponujemy spędzić święto chrześcijańskie w większym gronie,organizując jakąś imprezę.Więc proszę Cię,nie odpowiadaj mi pytaniem na pytanie Smile
Dobrze,ale my chrześcijanie mamy swoje święta i swój karnawał i dlaczego mielibyśmy obchodzić i bawić się podczas relgijnego święta żydowskiego ? na to chciałbym uzyskać odpowiedz Smile
nu, nie "wy" (jeśli lubisz maiestis pluralisWink), ale zdaje się, chrześcijanie nie muszą niczego "ogłaszać", żeby mieć swoje święta, zdaje się nawet wolne od pracy? stawiasz znaczek równości nie tam, gdzie trzeba. jednakże nie będę się wdawała z tobą w rozmowę na temat mniejszości narodowych w PL, bo brakuje mi wiedzy na ten temat, a i pytanie moje zupełnie tego nie dotyczy.

innymi słowy:
LUDZIESmile czy w PL nie można zorganizować jednej fajnej imprezy, żeby wszyscy nie dodawali do tego martyrologii? Smile
Cytat:jestem ciekaw czemu mielibyśmy w Starachowicach obchodzić święto religijne żydów ??
zainteresuj się historią swojego miasta, to ci odpowiem Smile
Odpowiedz
aby było klarownie, wyjaśnię: nawiązując do historii tego miasta, którego społeczność bardzo w trakcie Shoah ucierpiała, widzę nieodłączny związek tego miejsca z tradycją żydowską (niekoniecznie religijną, od tej stronię). purim jest bodaj najbardziej świeckim z żydowskich świąt. miałam okazję spędzać je z różnymi ludźmi w różnych częściach świata, zawsze była dobra zabawa. nie lubię myśleć w kategoriach martyrologii, także w nawiazaniu do spuścizny narodu żydowskiego. pomyślałam, że zaproponowanie starachowiczanom troszkę innej strony tej kultury, stanowiłoby dobre uzupełnienie "martwej" edukacji. no i urozmaicenie okresu karnawału - właśnie, żeby pokazać, że różne kultury bawią się podobnie Smile
dziękuję za propozycje spędzenia tegorocznego purim w Izraelu, ale niestety muszę odmówić. wracam dopiero za kilka miesięcySmile dla uzupełnienia - mieszkając w IL, jestem dumna z bycia Polką (tak, pochodzenia żydowskiego - ale jakie to ma znaczenie do oświeconych kosmopolitów? Smile). kiedyś pewien rabin powiedział o moim kraju - Poland, this is the best country to be from.
zostawiam was z tą myślą Smile

PS. spokojnie, jeśli nie wypali, będę miała gdzie spędzić jakiś szalony purim Smile
Odpowiedz
jappkko jesli chodzi o moje poglady sa one skrajne .

A dla scislosci wiekszosc swojego dotychczasowego zycia spedzilem poza Starachowicami w rownej czesci w Polsce jak i za granicaSmile

ps. oczywiste iz naganne jest okupowanie przez WP Afganistanu i Iraku.
Odpowiedz
martkka napisał(a):zainteresuj się historią swojego miasta, to ci odpowiem Smile
Nie muszę,jestem całkiem niezle zorientowany ponieważ mnie to interesuje.
Dziękuję Ci za wyczerpującą wypowiedz i życzę powodzenia.
Rozumiem,że Twoi przodkowie mieszkali w Wierzbniku,ewentualnie w okolicach ?
Jeśli można,proszę o kontakt na priv. Smile
Odpowiedz
enzo napisał(a):Rozumiem,że Twoi przodkowie mieszkali w Wierzbniku,ewentualnie w okolicach ?
nie, nie, zła interpretacja Smile moja rodzina jest związana z tym miejscem zaledwie od 2 pokoleń i to dość przypadkowo Smile) ZUPEŁNIE inne okolice Wink
Odpowiedz
Powiało w tym temacie trochę brakiem tolerancji i rasizmem :/
żydzi to chrześcijanie sprzed Jezusa przecie. To że my jesteśmy "nowszymi" chrześcijanami nie znaczy, żeby dyskryminowac ich.
Motyw przewodni imprezy - super.
Ale niestety w Polsce mamy upośledzone społeczeństwo na tematy inne niż własny czubek nosa.
*Wizaż i Stylizacja* http://www.monikacielecka.com
opinie i zdjęcia - http://hope.maxmodels.pl
Odpowiedz
jappko napisał(a):Gdzie tu jest powód do dumy? Czy to, że sami okupujemy inne kraje a u nas nie ma nikogo jest powodem do dumy? W dodatku Twojej? Poza tym jaki związek ma religia do mniejszości narodowych, bo jakoś nie widzę zależności.
Powód do dumy jest oczywisty. Mniejszości narodowe tylko i wyłącznie mają negatywny wpływ na sytuację w danym kraju. Najlepszym przykładem jest Serbia i zabrane jej niesłusznie Kosowo. W związku z tym należy się cieszyć że w Polsce nie ma licznych mniejszości narodowych i mieć nadzieję że to się nie zmieni.

Ja napisał(a):Powiało w tym temacie trochę brakiem tolerancji i rasizmem :/
żydzi to chrześcijanie sprzed Jezusa przecie. To że my jesteśmy "nowszymi" chrześcijanami nie znaczy, żeby dyskryminowac ich.
Motyw przewodni imprezy - super.
Ale niestety w Polsce mamy upośledzone społeczeństwo na tematy inne niż własny czubek nosa.
Proponuję zajrzeć do słownika i poświęcić trochę uwagi takim pojęciom jak dyskryminacja. Zupełnie nie rozumiem w czym wg Ciebie się ona przejawia?

Upośledzone społeczeństwo? Jak mam rozumieć inne tematy niż własny czubek nosa?

A co do samego tematu i pytania założycielki. Według mnie pomysł wybitnie nietrafiony.
Odpowiedz
Miejsce ma zydowskie swieta jest w izraelu.
Odpowiedz
Ale mimo wszystko atmosfera zrobiła się nerwowa, co pokazuje że w Polsce nadal jest to temat trudny. Jeszcze trochę czasu minie nim Polska mentalnie dorośnie do bycia nowoczesnym krajem, tymczasem nie zabieram co poniektórym więcej czasu, niech idą nakarmić świnie i kury bo im pozdychają Wink

pozdrawiam Big Grin
Odpowiedz
Widzisz iceman, jappko czlowiek inteligentny zrozumial o co mi chodzi a ty nadal nie rozumiesz. Ale ja tez nie pojmuje gdzie ty widzisz powod do dumy. Duma nie ma z tym nic wspolnego!

A wracajac do tematu, w stecach nie widze takiej imprezy w licznym gronie, ale mala imprezka zawsze jest mozliwa, wiec powodzenia Smile
play more golf ... ;o]
Odpowiedz
Nie pojmujesz bo zyjesz w swoim zamknietym i wyimaginowanym swiecie.
Odpowiedz
martkka napisał(a):cóż, dziękuję Wam wszystkim za pouczające wypowiedzi, myślę, że w tych okolicznościach miast sięgać do oi polloi, udam się do Canossy z właściwym pytaniem Smile
Pokutować? Nasza żydowska userka chciała zaprezentować własną elokwencję, ale chyba nie zna sensu zwrotu "iść do Canossy".

Cały pomysł jest dla mnie wkurzający. Jeśli jakieś święto jest świętem religijnym to IMHO takim winno pozostać. Bardzo chętnie zobaczyłbym obchody Purim, ale wśród prawdziwych, wierzących w Jahwe Żydów. Ale nie interesuje mnie pseudopurim nastawiony na imprezowanie (może jeszcze trawa + przygodny seks?).
Odpowiedz
Dawid_k napisał(a):Nasza żydowska userka chciała zaprezentować własną elokwencję, ale chyba nie zna sensu zwrotu "iść do Canossy".
Smile po 1. dziekuję za przylepioną mi łatkę, wiem, że niektórym etykietowanie ułatwia myślenie Smile
po 2. zapoznaj się z kontekstem mojej wypowiedzi, twojej własnej rozwadze pozostawię, czy jej zgryźliwość bedzie dla ciebie widoczna, czy nadal będzie ginąć w mrokach Smile

Cytat:Cały pomysł jest dla mnie wkurzający. (...)nie interesuje mnie pseudopurim nastawiony na imprezowanie
? wkurzający? aż tak? Wink))
pseudopurim? nu, to wygląda na to, że nigdy w prawdziwym nie uczestniczyłam, unikam bowiem religijnych jak ognia Smile jesli twoim zdaniem kultura musi nieodłącznie wiązać się z religią, a "prawdziwy purim" chętnie byś "obejrzał", to udaj się do jakiegoś skansenu - moim zamiarem nie jest tworzyć małpiego cyrku z wesołymi żydkami na drewnianych podstawkach, choć rozumiem, że takie możesz posiadać zmurszałe konotacje. wręcz przeciwnie - owe konotacje pragnę zmienić, ale wydawało mi się, że to już napisałam gdzieś wyżej expressis verbis. to nie jest długi wątek, mozna się zapoznać z moimi odpowiedziami, innowacji w pytaniach nie macie wielkiej Wink
Odpowiedz
gallanonim napisał(a):Proponuję zajrzeć do słownika i poświęcić trochę uwagi takim pojęciom jak dyskryminacja. Zupełnie nie rozumiem w czym wg Ciebie się ona przejawia?

Upośledzone społeczeństwo? Jak mam rozumieć inne tematy niż własny czubek nosa?
A no tym, że Polacy uważają za gorszych wszystkich innych i wszystkie inne kultury. Nie potrafimy się z nimi zapoznać, nie mówię, że przyjąć, ale poznać.
jakie tematy ? inne niż tyczące się nas samych.

Polacy są tak negatywnie nastawieni do wszystkiego, drugiego Polaka uważają za wroga, za granicą o złotówkę by cię podkopali.
*Wizaż i Stylizacja* http://www.monikacielecka.com
opinie i zdjęcia - http://hope.maxmodels.pl
Odpowiedz
gallanonim napisał(a):Powód do dumy jest oczywisty. Mniejszości narodowe tylko i wyłącznie mają negatywny wpływ na sytuację w danym kraju. Najlepszym przykładem jest Serbia i zabrane jej niesłusznie Kosowo. W związku z tym należy się cieszyć że w Polsce nie ma licznych mniejszości narodowych i mieć nadzieję że to się nie zmieni.
Litości.... Mają tylko i wyłącznie negatywny wpływ? Czy mógłbyś otworzyć swoje myślenie poza Twoje podglądy i spojrzeć trochę szerzej? Co rozumiesz pod postacią 'sytuacji'? Czy chodzi Ci o sytuację gospodarczą, o spokojne życie, o pogodę czy Twoje samopoczucie? Przykładów można podawać setki, Ty akurat podałeś skrajnie negatywny. Gdzie tu racjonalność i umiejętność dyskusji?
Odpowiedz
pozwolicie, że wrzucę swoje 3 grosze, skoro już wydałam ten wątek na swiat i on tak nieoczekiwanie ekspandował na dziwną tematykęSmile
myślę, że obie strony hiperbolizują. ani nie ma powodów do hurrapatriotyzmu, ani nie jest aż tak źle za granicą Smile z własnego podwórka - w IL, w którym najdłużej mieszkam (poza PL), Polacy cieszą się bardzo dobrą opinią... aż za dobrą: są uważani za zapięte pod samą szyję chodzące okazy savoir vivre'u Wink
owszem, zaufanie społeczne w PL jest najmniejsze wśród krajów europejskich, ale wstydu nie ma Smile mówię oczywiście o ogólnym wrażeniu, o średniej, ale prawdę mówiąc, nigdy nie przebywałam wśród Polaków, którzy nie mówiliby chociaż średnim angielskim (choć słyszałam, że i takim zdarzało się wyjeżdżać do pracy za granicę). zaś niziny społeczne są także w zamoznych krajach EU, nawet w szwecji Wink
opinie ksenofobiczne uważam za patologię intelektualną, nie posiada jednak ona głosu słyszalnego w świecie Smile
Odpowiedz
martkka napisał(a):opinie ksenofobiczne uważam za patologię intelektualną, nie posiada jednak ona głosu słyszalnego w świecie smile
i bardzo dobrze że nie ma głosu, bo by się ludzie pozabijali za - często chore - przekonania Smile

@iceman
ale co to ma do akurat do tego że w wielu miastach jest organizowanych multum imprez/happeningów mających na celu zapoznanie danej społeczności z innymi kulturami, nie tylko żydowską (skoro to tyle osób boli) ale także innymi. Co jeszcze tutaj zostanie wymienione? było już o religii, mniejszościach narodowych a teraz o wojnie na pograniczu izraelsko-palentyńskim, może jeszcze czepmy się że krach na Wall Street spowodowali żydzi i dlatego w Starachowicach nie może odbyć się nic związanego z ich kulturą :lol::lol:
Odpowiedz
...czesto slychac zydowskie karabiny strzelajace do Palestynczykow na Palestynskiej ziemii.
Odpowiedz
jappko napisał(a):Litości.... Mają tylko i wyłącznie negatywny wpływ? Czy mógłbyś otworzyć swoje myślenie poza Twoje podglądy i spojrzeć trochę szerzej? Co rozumiesz pod postacią 'sytuacji'? Czy chodzi Ci o sytuację gospodarczą, o spokojne życie, o pogodę czy Twoje samopoczucie? Przykładów można podawać setki, Ty akurat podałeś skrajnie negatywny. Gdzie tu racjonalność i umiejętność dyskusji?
Umiejętność dyskusji polega na logicznym odpowiadaniu swoimi argumentami na argumenty rozmówcy. Ja podałem konkretny argument przemawiający za tezą że istnienie mniejszości narodowych w dłuższej perspektywie czasowej może mieć katastrofalne skutki. I w związku z tym można być dumnym i zadowolonym że u nas w kraju tego problemu nie ma. Co rozumiem pod pojęciem "sytuacja"? Dla mnie to ogół spraw w danym kraju, zaczynając od spraw gospodarczych, politycznych a kończąc na życiu zwykłych obywateli. Zarzucasz mi że podałem skrajny przykład... Najwyraźniej argument ten był tak mocny że nie potrafłeś znaleźć odpowiedzi. Przejrzałem Twoje posty i nie widzę żadnego argumentu za tym że istnienie mniejszości narodowych to coś pozytywnego. OK...są pozytywy, które sam mógłbym wymienić. Ale wg mnie są one nieporównywalnie mniejsze od minusów więc ogólna ocena nie może być inna niż zdecydowanie negatywna.

Ja napisał(a):A no tym, że Polacy uważają za gorszych wszystkich innych i wszystkie inne kultury. Nie potrafimy się z nimi zapoznać, nie mówię, że przyjąć, ale poznać.
jakie tematy ? inne niż tyczące się nas samych.
Mówisz ogólnikami. Podaj dowód, przykład który wskazuje na to że jest tak jak napisałaś powyżej. To że ktoś kogoś/czegoś nie lubi lub jest przeciwnikiem obchodzenia świąt związanych z innymi kulturami w naszym kraju, wcale nie musi oznaczać że uważa te osoby lub kultury za gorsze. Po prostu wszystko ma swoje miejsce. Mogę podziwiać obce kultury i być zafascynowany pewnymi ich elementami ale to absolutnie nie oznacza że chciałbym aby te kultury zostały przeniesione do Polski.
Odpowiedz
iceman napisał(a):...czesto slychac zydowskie karabiny strzelajace do Palestynczykow na Palestynskiej ziemii.
Ale masz porysowany berecik czlowieku ... ale sam powiedziales "jesli chodzi o moje poglady sa one skrajne" powodzenia Big Grin
play more golf ... ;o]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości