Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sakralizacja wystroju UM
#1
Władze miasta przedstawiły projekt aranżacji wystroju USC po zaplanowanym na przełom lata i jesieni remoncie. Jego przygotowanie kosztowało niespełna 11 tys. zł. Można już obejrzeć wizualizację nowego USC ( http://wirtualnestarachowice.pl/index.php?m=1&id=771 ) . Na ścianie umieszczony zostanie cytat z Jana Pawła II „Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu” . Ogólnie całość mi się podoba, z zastrzeżeniem do w/w cytatu. Uważam że jest w urzędzie państwowym niestosowny. Artykuł 25 punkt 2 rozdziału I Konstytucji RP głosi "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym". Jak ten cytat ma się do tego zapisu? Przypomnę, że z usług USC musi korzystać każdy kto chce zawrzeć związać małżeński. Podobnie ma się rzecz z krzyżami np. w BOM .
Odpowiedz
#2
Cytat z papieża w miejscu, gdzieś śluby biorą głównie rozwodnicy...ciekawe.

Za Kościołem i jego funkcjonariuszami nie przepadam, ale krzyże w urzędach mi nie przeszkadzają. Symbolizują w końcu idee jak najbardziej godne popierania.
Odpowiedz
#3
stanowcze NIE dla krzyży i czegokolwiek co zalatuje choć trochę kościołem w urzędach, szkołach i wszystkich instytucjach publicznych, a co do cytatu to nie wg. jest on na miejscu, i podejżewam że jakby był to cytat kogokolwiek innego to byś się Jasiek nawet za nim nie obejżał Smile
UWAGA !! Gryzę

http://www.rymarczyk.co - Fresh Photography
Odpowiedz
#4
Ja popieram pomysł ,lepiej krzyż niz gwiazda dawida ,minerety ,meczety i symbole masońskie Wink Jeśli ktoś w nic nie wierzy to co ma do tego krzyż np.na karetce czy w PCK ? Sam ateizm jest religią !!
Odpowiedz
#5
kolego Metanabol gadasz od rzeczy. Ateizm jeśli już to jest WIARĄ (a raczej jej brakiem) religia to inna bajka, a co do meczetów, gwiazd dawida czy jak Ty to nazwałeś "Symboli masońskich" to wyobraź sobie że one jako symbole religijne widnieją w miejscach do tego przeznaczonych tzn obiektach sakralnych, miejscach kultu czy cmentarzach. i TYLKO w takich obiektach powinien byc wieszany krzyż, UM, PUP, czy nawet ZUS są instytucjami a nie miejscami sakralnymi i w takich miejsach symboli jakiejkolwiek religii nie powinno się używac.
UWAGA !! Gryzę

http://www.rymarczyk.co - Fresh Photography
Odpowiedz
#6
Nieustanie intryguje mnie ta nienawiść do religii... Ciekawe czy psychologia ma na to jakieś wytłumaczenie.
Odpowiedz
#7
To co sie wiąze z symbolami religinymi jest łamaniem naszej konstytucji i narusza prawo. Dobrze że ludzie zuważaja, ze cytat hiererchy kościelnego jest absurdem w USC gdzie spora częsc ludzi ma odmienne pzrekonania lub zyje wbrew religii. Miejsce krzyzy jest tam gdzie sie odprawia ceremonie religine. W urzedach nie powinny one wystepowa. Ale u nas prawo konstytucyjne jest łamane począwszy od Sejmu do urzedów gminnych. Jezeli osoba jest wierzaca i pracuje w urzędzie to moze sobie w miejscu widocznym dla siebie miec takie sybole. Niestety u nas w kraju brak jest wykształconchy politycznie elit . UCZMY SIE OD EUROPY TEJ Z WZRAMI URZEDNIKOW.
Przykład Preydent nimiec wypowedzał oficjalne słowa ktore narusyły konsytucje i co podał się do domisji. A u nas w Polsce począwszy od niezyjacego kaczyskieo mase posłow i polityków ,ze panstwo Polskie jest katolickie - w normalnosci nikt z nich by juz nie był politykiem
Odpowiedz
#8
Dawid_k napisał(a):Nieustanie intryguje mnie ta nienawiść do religii... Ciekawe czy psychologia ma na to jakieś wytłumaczenie.
a mnie nieustannie intryguje to że katolicy są wiecznie zdziwieni że nie wszyscy wokoło mają kaprys być przyciskani ich religią, obrzędami, świętami i symbolami. Wszędzie widzą problem ale sami są oczywiście czyśći, nie wiem to chyba jakaś choroba co ją w kościele złapać można.
UWAGA !! Gryzę

http://www.rymarczyk.co - Fresh Photography
Odpowiedz
#9
Metanabol napisał(a):Ja popieram pomysł ,lepiej krzyż niz gwiazda dawida ,minerety ,meczety i symbole masońskie Jeśli ktoś w nic nie wierzy to co ma do tego krzyż np.na karetce czy w PCK ? Sam ateizm jest religią !!
Szanowny Panie, ale te, przytoczone przez Ciebie przykłady PCK i Pogotowia, to krzyże greckie, nie mające nic wspólnego z chrześcijaństwem lub religią. To symbol kulturowy z pogranicza filozofii.
Bliżej mu do matematycznego "plusa" niż do ilustracji męki Pańskiej...
Odpowiedz
#10
Trudno powiedzieć, dawno nie byłem w kościele. Czasem zachodzę do cerkwi, ale głównie dla wrażeń estetycznych. Może w wodzie święconej są jakieś zarazki, ale nie jestem pewien. Do kościoła nie chodzę, mieszkam w małej mieścinie i jakoś nikt mnie nie pastuje religią katolicką. Nikt mi w mieszkaniu okien nie wybił, ani ie pociął opon w samochodzie, bo mnie na sumie niedzielnej nie widują. Nie wiem gdzie to katolickie sekowanie, to raczej ateizm i plucie na religię jest teraz w modzie. Oczywiście tylko w Europie, do której oczywiście "musimy" równać, bo w innych częściach świata religie mają się dobrze, a nawet coraz lepiej. Tylko u nas na Starym Kontynencie się we łbach poprzewracało i uważają, że są najlepsi i żadnych sił wyższych nie potrzebują. Efekty takiego podejścia zobaczymy. Wkrótce.
Odpowiedz
#11
facio napisał(a):spora częsc ludzi ma odmienne pzrekonania
Umiesz powiedzić skąd masz taką wiedzę? bo trzech na forum to chyba nie ta spora część. Jak na razie większa część Polaków deklaruje się być Katolikami.

facio napisał(a):Miejsce krzyzy jest tam gdzie sie odprawia ceremonie religine
bzdury opowiadasz. Poczytaj choćby trochę historii. Krzyż zawsze dawał nadzieję i towarzyszył ludziom. I tego nie zmienisz choćbyś nawet chciał.

facio napisał(a):u nas w kraju brak jest wykształconchy politycznie elit
A z tym się w pełni zgadzam - nie dość, że nie piszą poprawnie po polski to jeszcze głupoty gadają.


A co do tematu - Papież jest autorytetem nie tylko u nas, w Polsce ale i na całym świecie. To, że niektórych kuje to w oczy, a także
Dawid_k napisał(a):Tylko u nas na Starym Kontynencie się we łbach poprzewracało i uważają, że są najlepsi i żadnych sił wyższych nie potrzebują
to ich problem. Tylko niech nie wmawiają, że są w większości.
Rybak złowił rybkę. Czy jesteś ze złota? - pyta. Nie, ja jestem z PO - odpowiada rybka. A czy spełniasz trzy życzenia? - pyta rybak . Nie - odpowiada rybka - ja tylko obiecuję !
Odpowiedz
#12
bio3y napisał(a):nie wszyscy wokoło mają kaprys być przyciskani ich religią,
A mocno Cię przyciskają? Każą chodzić do Kościoła ? Kiedyś za chodzenie do Kościoła to wsadzali do więzienia, ale odwrotnie to nigdy nie było .

bio3y napisał(a):Wszędzie widzą problem
Jak na razie to ten wątek jest dowodem, ze to "ci inni" widzą problem.
Rybak złowił rybkę. Czy jesteś ze złota? - pyta. Nie, ja jestem z PO - odpowiada rybka. A czy spełniasz trzy życzenia? - pyta rybak . Nie - odpowiada rybka - ja tylko obiecuję !
Odpowiedz
#13
Pelek napisał(a):Kiedyś za chodzenie do Kościoła to wsadzali do więzienia, ale odwrotnie to nigdy nie było .
a nietrzeźwych do izby wytrzeźwień - ale to dawno było !
Kieszenie jak ocean a ręce mam w kieszeniach, dlatego wiem, gdzie żyję, dobrze wiem.
Odpowiedz
#14
Pelek napisał(a):Krzyż zawsze dawał nadzieję i towarzyszył ludziom. I tego nie zmienisz choćbyś nawet chciał.
Dawał nadzieję palonym na stosach przez inkwizycję i ginącym w wojnach krzyżowych?
Odpowiedz
#15
hbosak napisał(a):a nietrzeźwych do izby wytrzeźwień - ale to dawno było !
teraz też . I jaki z tego morał ??

Aktal napisał(a):Dawał nadzieję palonym na stosach przez inkwizycję i ginącym w wojnach krzyżowych?
Pewnie tak, bo wielu z nich - mimo tortur - nigdy nie zaparło się swojej wiary. Dawał także tym którym jeszcze nie tak dawno strzelali w tył głowy. I nie myl wiary z ludzkim działaniem.
Rybak złowił rybkę. Czy jesteś ze złota? - pyta. Nie, ja jestem z PO - odpowiada rybka. A czy spełniasz trzy życzenia? - pyta rybak . Nie - odpowiada rybka - ja tylko obiecuję !
Odpowiedz
#16
Aktal napisał(a):Dawał nadzieję palonym na stosach przez inkwizycję i ginącym w wojnach krzyżowych?
Mógł. Bo na stosach ginęli glównie heretycy, czyli osoby, które śmialy w Boga wierzyć inaczej, niż się katolickiemu klerowi wydawało słuszne. Inna sprawa, że na stosach palono bardzo rzadko.
Odpowiedz
#17
GrzesiekM napisał(a):Szanowny Panie, ale te, przytoczone przez Ciebie przykłady PCK i Pogotowia, to krzyże greckie, nie mające nic wspólnego z chrześcijaństwem lub religią. To symbol kulturowy z pogranicza filozofii.
Bliżej mu do matematycznego "plusa" niż do ilustracji męki Pańskiej...
Litości. Rozumiem, że Czerwony Półksiężyc i Czerwona Gwiazda Dawida to także "symbole kulturowe z pogranicza filozofii" i nie mają nic wspólnego z religią? I od kiedy to kzrzyż grecki nie ma nic wspolnego z chrzescijanstwem?! Przecież takiego krzyża uzywa Prawosławie. A tzw. kościoły orientalne używają jeszcze dziwniejszych krzyży.
Odpowiedz
#18
Pelek fajnie , ze masz swoje zdanie lekko zabarwione fanatyzmem i bronisz swoich racji. Tylko po co nam konstytucja której zapisy łamie sie w swietel kamer mediów. To jest taka zasadnicza różnica w tym co kazdy z nas wierzy a to co reperezentuje państwo- szeroko rozumiane ze swoim aparatem władzy. Jestem osoba wierzaca i sprzeciwiam sie wycieraniem sobie symbolami releiginymi "mordy" dla polityki. I jest jeszce jedna zasadnicza różnica- mamy takie państwo jak przestrzegamy stanowionych praw. Wiec nie dziwi w jakim kraju zyjemy. Symbole religine nie maja racji bytu w urzedach gdyż jest to łamanie konstytucji. I politycy którzy tak głosno krzyczą o państwie katolickim nie maja racji bytu. Jeszcz drugi aspekt tak powszechnie atakuje sie u nas państwa islamskie a co nas od nich różni w manifestowaniu swojej religiności napewno jedno nasza konstytucja.
Odpowiedz
#19
Według mnie Pelek nie jest fanatykiem. Po prostu ma swoje zdanie i chciałby, żeby krzyże dalej wisiały tam, gdzie wiszą. Nie da się całkowicie oddzielić wiary od życia codziennego, społecznego. Krzyże są wyrazem wiary tych, którzy je gdzieś wieszają, ich obecność może też być pomocna dla chrześcijan. A co do innych symboli religijnych, to też należy im się poszanowanie. Ale rzeczywiście, nie można używać symbolu naszej wiary do uprawiania polityki.
Odpowiedz
#20
facio napisał(a):Pelek fajnie , ze masz swoje zdanie lekko zabarwione fanatyzmem i bronisz swoich racji.
też się z tego cieszę Smile

facio napisał(a):Jestem osoba wierzaca i sprzeciwiam sie wycieraniem sobie symbolami releiginymi "mordy" dla polityki.
Ja też. To jest nas już dwóch. Nie sądzisz, że warto bronić swoich poglądów?

facio napisał(a):Symbole religine nie maja racji bytu w urzedach gdyż jest to łamanie konstytucji
A artykuł potrafisz wskazać ?
Podobnie mówili uczniom we Włoszczowie i Miętnem w 84. To zmieńmy Konstytucję.Smile Przecież ma ona być dla nas a nie stanowić europejskiej mody. Podobnie jest z krzyżem przed Pałacem Prezydencki. Tyle, że on "nie komponuje się z otoczeniem" oraz "stanowi zagrożenie".

facio napisał(a):Jeszcz drugi aspekt tak powszechnie atakuje sie u nas państwa islamskie a co nas od nich różni w manifestowaniu swojej religiności napewno jedno nasza konstytucja.
A słyszałeś o jakimś katoliku co porwał samolot i grzmotnął nim w wieżowiec ?? Zauważ, że nikt nie atakuje ich wiary tylko istnieje obawa, co do ich czynów. Tym właśnie różni się mój "fanatyzm" od ich.

jasiek napisał(a):Konstytucji RP głosi "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym".
A cytat z Konstytucji oznacza to, że ten właśnie urzędnik MUSI udzielić ślubu KAŻDEMU bez względu na JEGO (biorącego ślub) przekonania religijne, światopoglądowe i filozoficzne. I tyle. Nie ma co nadinterpretować.

jasiek napisał(a):Przypomnę, że z usług USC musi korzystać każdy kto chce zawrzeć związać małżeński.
Nie prawda ! Wcale nie musi. Na podstawie konkordatu mogę mieć "ślub kościelny" na takich samych zasadach co "cywilny".
Rybak złowił rybkę. Czy jesteś ze złota? - pyta. Nie, ja jestem z PO - odpowiada rybka. A czy spełniasz trzy życzenia? - pyta rybak . Nie - odpowiada rybka - ja tylko obiecuję !
Odpowiedz
#21
Pelek napisał(a):A słyszałeś o jakimś katoliku co porwał samolot i grzmotnął nim w wieżowiec ?? Zauważ, że nikt nie atakuje ich wiary tylko istnieje obawa, co do ich czynów. Tym właśnie różni się mój "fanatyzm" od ich.
nie. za to słyszałem o księżach molestujących małe dzieci a na dodatek na codzień mam doczynienia z "katolickimi" dewotami które jakąkolwiek odmienność i odstępstwo od wiary i tradycji chrześcijańskiej najlepiej by ukarały linczem, oczywiście w imię najwyższego Wink
UWAGA !! Gryzę

http://www.rymarczyk.co - Fresh Photography
Odpowiedz
#22
Nie wybieraj z konstytucji tego co jest wygodne. Dobrze ze zauwazyłes kolejna róznice która rózni nas od fanatyzmu religinego tj teroryzm ale to jest inny temat. A podany cytat z konstytucji sam ci odpowiada na zasadnośc nie wieszania symboli religinych w urzedach. a co do krzyza przed pałacem prezydenckim powinien byc przeniesiony bo nie tam jego miejsce -
Odpowiedz
#23
Ja też słyszałem. Gorzej, że żadnego nigdy nie widziałem. I jak tu wierzyć mediom?
Odpowiedz
#24
a z terrorystami rozumiem miałeś doczynienia w takim razie ? Smile
UWAGA !! Gryzę

http://www.rymarczyk.co - Fresh Photography
Odpowiedz
#25
bio3y napisał(a):słyszałem o księżach molestujących małe dzieci a na dodatek na codzień mam doczynienia z "katolickimi" dewotami które jakąkolwiek odmienność i odstępstwo od wiary i tradycji chrześcijańskiej najlepiej by ukarały linczem, oczywiście w imię najwyższego
Masz zupełną rację . Ale jak już pisałem nie myl działań ludzi z wiarą . I nie bierz z nich przykładu.

facio napisał(a):Nie wybieraj z konstytucji tego co jest wygodne.
Ależ ja nie wybieram. Cytat który poprzednio przytoczyłem pochodzi z pierwszego postu i miał właśnie służyć przekonaniu wszystkich co do trafności ocen jego autora.

A tak w ogóle to czy zastanawialiście się nad tytułem tego wątku ? "Sakralizacja wystroju UM". Czy naprawdę uważacie, że umieszczenie słowa "Bogu" jest jakąkolwiek sakralizacją ? Można się oczywiście zgadzać lub nie z faktem umieszczenia tam cytatu, ale od razu sakralizacja ?
Rybak złowił rybkę. Czy jesteś ze złota? - pyta. Nie, ja jestem z PO - odpowiada rybka. A czy spełniasz trzy życzenia? - pyta rybak . Nie - odpowiada rybka - ja tylko obiecuję !
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości