Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sakralizacja wystroju UM
Dawid_k napisał(a):Nieustanie intryguje mnie ta nienawiść do religii... Ciekawe czy psychologia ma na to jakieś wytłumaczenie.
Moje zastrzeżenie nie ma nic wspólnego ze stanem moich emocji w stosunku do religii. Wyłącznie chodzi mi o neutralny światopoglądowo charakter naszego państwa, co zapisano w konstytucji.
Pelek napisał(a):Jak na razie to ten wątek jest dowodem, ze to "ci inni" widzą problem.
Odp. jw
Pelek napisał(a):A cytat z Konstytucji oznacza to, że ten właśnie urzędnik MUSI udzielić ślubu KAŻDEMU bez względu na JEGO (biorącego ślub) przekonania religijne, światopoglądowe i filozoficzne. I tyle. Nie ma co nadinterpretować.
I m.in. dlatego wystrój USC, jak i ewentualne sentencje powinne być neutralne.

Pelek napisał(a):Nie prawda ! Wcale nie musi. Na podstawie konkordatu mogę mieć "ślub kościelny" na takich samych zasadach co "cywilny".
A ja piszę o tych wszystkich pozostałych.
Pelek napisał(a):A tak w ogóle to czy zastanawialiście się nad tytułem tego wątku ? "Sakralizacja wystroju UM". Czy naprawdę uważacie, że umieszczenie słowa "Bogu" jest jakąkolwiek sakralizacją ? Można się oczywiście zgadzać lub nie z faktem umieszczenia tam cytatu, ale od razu sakralizacja ?
Sakralizacją jest nadanie charakteru religijnego zjawiskom pozareligijnym, np.: normom moralnym czy stosunkom społecznym. I w tym kontekście trzeba rozpatrywać zarówno dobór cytatu, jak i wieszanie krzyża w UM ponieważ poprzez autora sentencji, jej treści i symboliki krzyża nawiązuje expressis verbis do religii.
Odpowiedz
Dawid_k napisał(a):Litości. Rozumiem, że Czerwony Półksiężyc i Czerwona Gwiazda Dawida to także "symbole kulturowe z pogranicza filozofii" i nie mają nic wspólnego z religią? I od kiedy to kzrzyż grecki nie ma nic wspolnego z chrzescijanstwem?! Przecież takiego krzyża uzywa Prawosławie. A tzw. kościoły orientalne używają jeszcze dziwniejszych krzyży.
Dawidzie... będę się dalej upierał,że "krzyż grecki" nie jest ideogramem chrześcijaństwa... nie chcę w tym wątku rozprawiać o symbolice, bo nie miejsce. "Półksiężyc i Gwiazda Dawida" są symbolami religinymi jak najbardziej... krzyż prawosławny oparty jest na krzyżu łacińskim i wygląda zupełnie inaczej niż krzyż grecki... Co do zaadaptowania go przez chrześcijaństwo...hmm chrześcijaństwo (zwłaszcza rzymsko-katolickie) wszystko potrafi zaadaptować na swoje potrzeby... Smile
Odpowiedz
Nie za bardzo wiem jaki cel ma powyższa dyskusja - czy jedni chcą nawrócić drugich? W takim razie powodzenia Smile

Co do tematu:
primo: prawdopodobieństwo, że skorzystam z tego przybytku jest dość niskie, w związku z czym jak dla mnie może nawet tam być napisane "Lubię gofry";
secundo: bywałem kilka razy na ślubach cywilnych i wątpię, żeby para młoda/goście patrzyli akurat na to co jest wymalowane na ścianie tudzież czy wisi krzyż/gwiazda Dawida/gumowy kurczak albo koń na wrotkach. Wydaje mi się, że wtedy mimo wszystko liczy się coś innego...ale mogę się mylić.

pozdrawiam,
b.
"Miasto moje a w nim..."
-----------------
bartlomiej.czapka@gmail.com
Odpowiedz
jasiek napisał(a):Przypomnę, że z usług USC musi korzystać każdy kto chce zawrzeć związać małżeński.
jasiek napisał(a):Pelek napisał:

Nie prawda ! Wcale nie musi. Na podstawie konkordatu mogę mieć "ślub kościelny" na takich samych zasadach co "cywilny".

A ja piszę o tych wszystkich pozostałych.
Aaaa, a to skąd ja mogę wiedzieć, ze to chodzi nie o tych wszystkich tylko o tamtych wszystkich pozostałych ? Smile

jasiek napisał(a):Pelek napisał:

A cytat z Konstytucji oznacza to, że ten właśnie urzędnik MUSI udzielić ślubu KAŻDEMU bez względu na JEGO (biorącego ślub) przekonania religijne, światopoglądowe i filozoficzne. I tyle. Nie ma co nadinterpretować.

I m.in. dlatego wystrój USC, jak i ewentualne sentencje powinne być neutralne.
Masło maślane. A białe nikomu nie przeszkadza ? przecież to kolor żałoby w Japonii. A jakiś paragraf o dobrych stosunkach też by się w Konstytucji znalazł.

Może faktycznie powinno tam być " lubię gofry" - tylko co na to powiedzą sprzedawcy hamburgerów ? Smile
Rybak złowił rybkę. Czy jesteś ze złota? - pyta. Nie, ja jestem z PO - odpowiada rybka. A czy spełniasz trzy życzenia? - pyta rybak . Nie - odpowiada rybka - ja tylko obiecuję !
Odpowiedz
jasiek napisał(a):projekt , przygotowanie kosztowało niespełna 11 tys. zł
to "niespelna" to pelni taka funkcje jak ceny w hipermarketach zamiast tysiac zlotych jest 999,99 zlotych ?

ciekawe jaki bedzie koszt wprowadzenia tego projektu...
Odpowiedz
Idąc dalej jestem za krucjatą bo jaram sie podziałami wtedy jest akcja. Fajne by było bieganie za jakimś pseudo ateistą z mieczem . Albo my albo wy .Albo ja to zjem albo to zje mnie ,samiec alfa tak myśli. Zróbmy wojne o "krzyż" wojną stadionową !! NOP I MW rulluje a tamci przemykają podoba mi się to Big Grin
Odpowiedz
Барс254.4присBettDeviHAWKCyprЧелеClarЮдовDamjRockDenoRalfгазепостMarkживоВороKronSchoфарфMusi
DigiБулгJeweВороPostДудиИллеSweaДалеУлащChanMarcCowbФирсFakeНевеWindКнязMichEuro4взюпремMote
СухиZoneJordВойцЛуцкCherКоссПекаГороСиреВесеПолеНечиПисаТеслИванSidnхудоКарпУвесинстуслоЗемл
СальMarcВасиJordстихAlekПолеАдаммесяCircПермЧистCrasZoneZoneXVIIMakeбараСоврНелеClasLeavKing
ГрахХайчResuBrot1920ЦюруистоEaglShadHaroкулипоявВладDehuDoraZoneнемеЯковXVIIКатаBuddЕМалВели
DigiклейМаяесветSchaAutoMiraSamsErstTaijИллюобъе4300ChicXeniYJl-MistSterProlISUZWindчелоRegg
ALL4SaidTrefиздеUndeсветRaciWindExceWindСодеPhilLighChouTrioКарлMonedestЛитРLukiвстуЧечеЛитР
ЛитРСтепВелихудоболь(194ПривРяскEinsCharдороВороNormWindтеаттеатMikhmighChriВселDonaКрашпету
ВасианглЛапиЦветВороНефеКузнприкКотиконсЧукоБольSouvГубаКомаЧестпресБереJackAngiCharсветсвет
светLaugCaroПилиИсаеRobeвыруДедикласРокоRobeАксеСемеUnwaChan
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości