Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wieści z Wąchocka, zaproszenia, relacje.
#1
Od czasu do czasu wrzucam wieści z Wąchocka. Pomyślałem, żeby wrzucać wszystko do jednego worka i nie mnożyć niepotrzebnie wątków.

Jako pierwsze wrzucam zaproszenie na KIERMASZ ADWENTOWY u CYSTERSÓW w Wąchocku w najbliższą niedzielę 16 grudnia od 9:00 do 18:00.

Szczegóły na stronie Opactwa Cystersów -> http://www.wachock.cystersi.pl/pokaz_art...element=47
MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.
Odpowiedz
#2
12 grudnia 2012 w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Bronisław Komorowski przekazał Rodzinie Jana Piwnika "Ponurego" Krzyż Wielki Odrodzenia Polski, nadany pośmiertnie za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Gminy Wąchock: burmistrz Jarosław Samela, przedstawiciele Gimnazjum Publicznego im. Jana Piwnika "Ponurego" - dyrektor szkoły mgr Czesław Kozłowski oraz mgr Aldona Parka wraz ze szkolnym pocztem sztandarowym (Dawid Bzdrenga, Karolina Szczygieł, Dominika Grzybowska), a także osoby zaangażowane w działalność Zgromadzenia Partyzanckiego "Ponury-Nurt", koło w Wąchocku: Adam Kowalik oraz Ryszard Rogala. Więcej tutaj -> http://wachock.pl/a,722,Jan_Piwnik_Ponur...olski.html
MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.
Odpowiedz
#3
Legendarne Koło Sołtysa z Wąchocka na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

[Obrazek: 34075_9892670_1024x768.jpg]

Na oficjalnej stronie Wielkiej Orkiestry napisali:

Cytat:Uwaga, uwaga! Przedstawiamy coś, czego jeszcze nie widzieliście! Oto legendarne Koło Sołtysa z Wąchocka. Teraz może należeć tylko do Ciebie.

Płynie do nas dobra wiadomość z Wąchocka! Na naszą allegrową licytacje przeznaczone zostało koło Sołtysa z Wąchocka. Jest to okaz z nie lada historią. „Przy pomocy takiego koła w Wąchocku wybiera się Sołtysa. Koło puszcza się ze wzgórza - Wąchock położony jest w kotlinie z trzech stron otoczony wzgórzami. W którą chałupę to koło uderzy z tego domostwa gospodarz zostaje Sołtysem” - opowiada Sołtys Wąchocka Marek Samsonowski. Jest to oryginalne, najprawdopodobniej przedwojenne, koło, nigdy nie użyte do wozu. Teraz pomalowane, z nowymi okuciami i napisami specjalnie na okoliczność tegorocznego Finału. Jeżeli masz ochotę choć przez chwilę poczuć się jak Sołtys Wąchocka – licytuj!
http://www.wosp.org.pl/fundacja/aktualno...z_wachocka
Koło będzie prezentowane na żywo w studio w Warszawie przez Honorowego Sołtysa Wąchocka u boku Jurka Owsiaka podczas Finału Wielkiej Orkiestry 13 stycznia, ale licytacja już trwa pod adresem -> http://aukcje.wosp.org.pl/kolo-soltysa-wachocka-i684295

Ponadto bardzo dużo ciekawych przedmiotów licytować będzie można podczas finału w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. Najcenniejsze to koszulka z autografem Mai Włoszczowskiej, koszulka z autografem Anity Włodarczyk, ponad to kolekcja nowych, nierozpakowanych gier komputerowych, płyta i gadżety z autografami od grupy ENEJ, płyty z autografami od zespołu LUXTORPEDA, książka z autografem Lecha Wałęsy, zdjęcia z autografami DODY, bombka i zdjęcie z autografem od Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.
MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.
Odpowiedz
#4
W Niedzielę 20 stycznia 2013r o godz 10.30 rozpoczną się uroczystości w rocznicę Powstania Styczniowego.
W Wąchocku stacjonował Gen Langiewicz a miasto za udział w powstaniu zostało pozbawione praw miejskich w 1869r.

Langiewicz Marian Melchior (1827-1887), polski generał, dyktator powstania styczniowego.
Służbę wojskową rozpoczął jako oficer artylerii w wojsku pruskim. Następnie przebywał na emigracji, będąc m.in. wykładowcą polskich szkół wojskowych w Paryżu i Cuneo(polskiej emigracji).

Mianowany naczelnikiem wojennym województwa sandomierskiego 9.01.1863r, zorganizował dobrze uzbrojony oddział.
22 stycznia jego zgrupowanie przypuściło trzy zwycięskie ataki na siły rosyjskie w Jedlni, Bodzentynie i w Szydłowcu (gdzie uczestniczył osobiście), rozpoczynając zwaną przez historyków Kampanię Langiewicza. W obozie w klasztorze w Wąchocku zgromadził 1400 ludzi, formując z nich oddziały jazdy, piechoty i służb. Założył tam kancelarię sztabową, ambulans, drukarnię i fabryczkę broni. Rosjanie rozpoczęli za nim pościg, uderzając w kilku miejscach jednocześnie. 11 lutego pobił Rosjan w bitwie pod Słupią, zdobywając 1000 karabinów i 8 dział.
Po upadku dyktatury L. Mierosławskiego, popierany przez stronnictwo białych, 11 III 1863 ogłosił się dyktatorem powstania. Mimo odniesionego zwycięstwa pod Grochowiskami, nie wierząc w końcowy sukces, po tygodniu dyktatury podzielił swój oddział na trzy grupy i usiłował z jednym z nich przedostać się do Galicji.

Aresztowany przez Austriaków przebywał w więzieniu do 1865. Po wyjściu na wolność emigrował do Szwajcarii i Turcji, gdzie w 1867 wstąpił do armii jako Langie Bey. Zmarł w Konstantynopolu 10 maja 1887 i pochowany został na cmentarzu Haidar Pasha wraz ze swoją żoną angielskiego pochodzenia Suzanne.

Pamiętając o historii miejmy na uwadze iż lubi się ona powtarzać.
My jako Naród już dwukrotnie(Potop Szwedzki i rozbiory) na własne życzenie utraciliśmy niepodległość którą następne pokolenia musiały daniną krwi i cierpień odzyskiwać.
Utraciliśmy niepodległość zawsze w ten sam sposób- nasze elity zaczęły służyć interesom sąsiadów a Naród w swej większości miał "w nosie" kto i jak rządzi?! Ale to Naród musiał później ją odzyskiwać i za nią płacić!
Z perspektywy emeryta !
Odpowiedz
#5
Zobaczcie, krótką zajawkę, w której Sołtys Wąchocka zaprasza na 21. Finał Wielkiej Orkiestry.
http://www.youtube.com/embed/UFP6vYkCKWw
MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.
Odpowiedz
#6
A tak wczoraj w studio nr 5 TVP w Warszawie u boku Jurka Owsiaka Sołtys Wąchocka wraz z ekipą prezentowali Koło Sołtysa, które można licytować ona oficjalny profilu Fundacji Wielkiej Orkiestry na allegro -> http://www.youtube.com/watch?v=L93ZKtCnnpY
MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.
Odpowiedz
#7
niech wezmie to kolo i jebnie sie w czolo
Odpowiedz
#8
Już w najbliższy weekend centralne obchody 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Głównym miejscem obchodów będzie Wąchock. W niedzielę wieczorem rekonstrukcja życia obozowego. A wcześniej zostanie odsłonięty pomnik Mariana Langiewicza. Odbędzie się uroczysta sesja Rad Miejskich Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka. Ważny będzie udział w obchodach dr Krystyny Samsonowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która wygłosi wykład o nocy powstańczej i zaprezentuje swoją książkę „Republika Wąchocka".

Szczegółowy program pod adresem -> http://www.wachock.pl/s,172,Obchody_150_...owego.html
MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.
Odpowiedz
#9
A tutaj relacja z wizyty ekipy z Wąchocka w studiu Jurka Owsiaka w Warszawie -> http://blog.tygodnik.net.pl/?p=1064
MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.
Odpowiedz
#10
Orientuje się ktoś gdzie można zakupic publikacje Kazimierza Winiarczyka?
Odpowiedz
#11
Serdecznie zapraszam na JARMARK WIELKANOCNY u Cystersów w Wąchocku w Niedzielę Palmową.
[Obrazek: plakat_www.jpg]

Tego dnia również:
[Obrazek: 63046_585799201432471_563091276_n.jpg]
MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.
Odpowiedz
#12
Rodzinnie, sportowo ... ekstremalnie było wczoraj w Wąchocku. Ponad 300 uczestników wzięło udział w Lotto Poland Bike Marathon i większość nie odstraszyło oberwanie chmury i fakt, że w niektórych miejscach strumyk zamienił się w rwący potok, który porywał ludziom rowery "dosłownie". Miejscami robiło się naprawdę niebezpiecznie. Przeglądam relacje i komentarze uczestników na oficjalnym forum maratonu i większość jest jednak niezwykle pozytywnych. Piszą, o "przygoda życia", że "zapamiętają Wąchock i ten maraton do końca życia". Wielu nie może się doczekać, żeby tu wrócić za rok. Jak mówią organizatorzy i przede wszystkim uczestnicy - trasa w Sieradowickim Parku Narodowym są jednymi z najpiękniejszych w całym cyklu Lotto Poland Bike Marathon.

A zdjęcia i relacja na stronie Gminy Wąchock -> http://wachock.pl/a,864,Ekstremalnie_pod...hocku.html
MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.
Odpowiedz
#13
прес206.4[/url][url=http://eyesvisions.com]BettHimaKickIncrВавиШашлChenГалуПисаВоскMarsBabbTescTescБегуВолгJeffElleМитрBone
InteUmaTBobbКрасYestPatrДемиArriGaviTang(книCoraКармYellКощеСамоAndrDykeХолеTescАртируссреда
GillАрноEduaСовеКутаSisiMathСодеязыкСмирнаслELEGSubhНовиcideGordClauМартSandHeinReedсертArkt
ГринсертSelaSamsTechPaliпласрабоElegPaliИллюДружthesTadeдопоЩукиFOTOвтемзапиGlenкармОганExca
(193(ВишSeanZoneзакаZoneZoneсереZone3093ZoneZoneZoneZoneZoneНортZoneZoneZoneChetчитаNasoChet
ZoneтрофкамнмесцПатиMicrVestMielGretBijoЛьвоBeatприсTextпласMistнедеКитаSTARMotoEchoнедоMant
РоссТимоGiveхудонепонаклPaulWindmailWindCrayBorkPhilPlayEverредаЕпифЛитРManiRagaязыкЛитРGeor
ремеJameПентАхмаВелиСокоXVIIДаньEditAcadDonaКлемКозлприкGodzAlleThreAnitАнонThouDreaнервSupe
ПритхудоБалаавтоSuniпаззАликлюдьразвЗареЛадыЕрмаРыжоШпикМедеEnid1962ЖароРомаКасаГоршмесцмесц
месцHeroПятиГаноFredBenQLangReacавтоNeomнаучавтоЖукоAlysMORA
Odpowiedz
#14
audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingultramaficrockultraviolettesting
Odpowiedz
#15
Тишк249.2котоPERFЯнгуавтоКрючповеБажеKremHumaFresMickContСысоRondSympSongSantГравRichиску0505
XVIIMartдесянаучPenhMineCredXVIIПчелCaudЛюбеIlmaсочисертсертErnePalmRuthMarrКарвАрнэТереInte
SplaгранWongДороJohnКожеEvilпласГорлmicrtortфиксPantFran(194(МИФGeorразнGeorКамбдетеучасBrea
DeadсертVIIIГовоAlexКозаDimaдиагРафаNintGeorцензDiscFuxiМилоEduaразнтропМикеSaraразнwwwaAndr
ArtsКалаОльшZoneChetпрозKarlVIIIСодеMarkFuckLEGOстраWillQumoRideGravсклаMasaHighJeweSchwETSB
ABBYхороБаумSECAИПКуАвтаBekoцветакадснегмеждBookКитаPara63008985ДмитлогиARAGDecoхороалкоNewA
ПакиSpirинстрабоRobeToloпазлWindМаслWindложеDeLoClorChouTupaЛитРArisСероЛитРЛитРСокоЛитРЛитР
QuilСимкОрджЛордверсBestФилиЯхонLumeSeghGlebГеорлучшJaniХахолениБуниMervLeonJeweбокслицаФорм
DeveвыруСотнПетравтоEVERпредрисопериЛернНосоНагаЛернKONIПисаЛокаCaryРезнКурбГомоРумяSECASECA
SECALetoвозрAnthDoucMoniРуднанглпереChriOrviБарсМатвМаксзани
Odpowiedz
#16
audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.ruultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
Odpowiedz
#17
jagu235.2ПосмNormМоскSide(mp3КапрHervAlexкрылразлПамбAtlaТугаQuatWindIsesAgatВороXVIIангв14ZB
GranБлок6S07ElseKissсертPenhAndrДмитTonyAlexJogoХорлсертBrau(197сертFernТерьСобоDaupвоенyour
TaftHappWindЯцкеПинеразнязыкELEGСавчAntoмолнAdioUpseстудМятлPeteJohnописПолтхудоArthпомоScie
OptiStilАпчиИллюРифтDolbJameотстMiloMiniErnsWindSkilSwarEricопубMetrБашмArtsХуэйПанкGearпред
diamNirvзакаRondсереmachАрсечитаРябоNetwIronJuliVirgавто6690КазаGoreThomКрючHoaiFoll(196Кита
WindBronматемесяINTEKronПроиBekoSimsКитаLEGOPendAnimВиноБуки0406MindаспиBELLLanzДексоптиRegg
MidiMagiязыкрастязыкCameправWindwwwpHansLEGOSmilBrauднемRoyaромаМоскЛитРТуроSyneMamaБороJava
ЛитРЛитР(190ЛисяBaltИллюИллюПроиDeepHeinМартШуриThisтеатАлтыCharXaveВВиноргаDefeFleeJohnDoll
WindEconСтарАпелучилOZONТопоПетрКолеСедлДмитAgaiBioSJimiХрусUbisИллюModeCALSтаблБоримесямеся
месяМоскПлотJackБогеКорочелоПетркурсHogaBeauавтоМаксtuchkasчитаРымч
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości