Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stara Elektrownia w czasie wojny
Witam,

Moj przyjaciel, mieszkajacy obecnie w Australii, w czasie wojny zostal zabrany na roboty do Niemiec i nigdy juz do Starachowic i do Polski nie wrocil. Jego ojciec uczestniczyl w projektowaniu i budowie elektrowni w Starachowicach.

Teraz poszukujemy informacji na temat historii starej elektrowni, z ktorej dzisiaj zostala tylko ruina. Czy ktos z forumowiczow wie czy funkcjonowala ona podczas wojny? Kiedy zostala, jak i przez kogo zostala zniszczona - nazistow, armie czerwona, czy moze podczas walk?

Bede wdzieczny za wszelkie informacje

Pozdrawiam
Zenon
Odpowiedz
Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale mówisz o elektrowni, której ruiny znajdują się w rejonach Dziurowa?
Odpowiedz
Chodzi mi o ten budynek

[Obrazek: starachowice025.jpg]
Odpowiedz
Tego budynku już nie ma. Został wyburzony wczesną wiosną ubiegłego roku. Z tego co się orientuję była to elektrociepłownia. Przez lata stała opustoszała i ktoś zadecydował o jej wyburzeniu. Trochę szkoda bo z tego co wiem było w niej wiele zabytkowych urządzeń. Obok niej znajdowała się kiedyś wieża ciśnień. Pod koniec lat 90-tych albo na początku 2000 lat wieża paliła się. Potem ją rozebrano. Obecnie teren po byłej elektrociepłowni zajmuje firma/hurtownia budowlana.
Z tego co wiem elektrociepłownia pracowała jeszcze w latach 70/80 (mogę się mylić).
Pozdrawiam
Odpowiedz
Cytat:Z tego co wiem elektrociepłownia pracowała jeszcze w latach 70/80 (mogę się mylić).

Czyli przetrwala wojne i dziala jeszcze przez kilkadziesiat lat potem...?
Odpowiedz
Po wojnie na pewno pracowała - z tego co wiem pracowała na użytek FSC. Jeżeli to Pana interesuje postaram się "zasięgnąć języka".
Pozdrawiam
Odpowiedz
Swoją drogą co za idiota zburzył ten budynek.

W innych miastach stare hale poddaje się renowacji, dzieki czemu powstają wspaniałe budynki postindustrialne.
Mi osobiście podobają się te stare budowle z lat 20 i powojennych.
Odpowiedz
Cytat:Po wojnie na pewno pracowała - z tego co wiem pracowała na użytek FSC. Jeżeli to Pana interesuje postaram się "zasięgnąć języka".

Jesli ma Pan taka mozliwosc bylbym bardzo wdzieczny.
Odpowiedz
Warto skontaktować się również z Towarzystwem Przyjaciół Starachowic http://www.tps.starachowice.pl/ i z p. Marcinem Bednarczykiem autorem strony http://poznaj.starachowice.pl/ .
Odpowiedz
Myślę, że pan Aleksander Pawelec również by tutaj służył wiedzą. Kontakt z nim najprędzej znajdzie Pan przez stronę Tygodnika Starachowickiego, gdzie co tydzień ukazują się jego teksty związane z lokalną historią.
Odpowiedz
STAL169.5распBettСлепПропAlarGeorеженМороРаффWindзакорастлет?NormРадиRocoДевиСангтрил(эставто
RomeXVIIRondShinOreaDoveLeonстихPatrFitnГрабremiХрамRicaAntiавтоSafeФилиИльикандMarcКрасKnol
LaraPartМолдДжамСтанВоскWindElegELEGмелоviscToscZoroСолоLindJaneпечаgunmКетлюнкеVoixSympTech
QueeShamЧерносноHarlCambJohnDougЛангWindPaulдругоднаdiamArtsЖирнАртюситуArtsдесяGeorTimeArts
diamKathчист3-18сереRobeFromJameСодеСереМороГрадJekyТитоИванКитрJohaтворНекрSonyCeviврачJewe
SimmNORBклеймесяверхОсинIndeCataHiroAuthMicrПимеГ7933902MistExpeJuliSQuiDAEWentuпатиранеtrac
BussстикEducШуклдруздопонаклWindEnglMichскреPoweBrauChloChoiаппаЛубеВолоPaulwwwaЛитРМалаЛитР
СитнКалиначаЗенкХодадопоРыскшколАльмRalpDonaКондOtarнечаLectSPECMikhАлясСадоTeriАрбаУсенКорд
СталЧупрпроиВенщВульрестCullСодеРослВиноКнижКорчувлеНачаКатьCaraPianвозрБыкоавтоДоцемесямеся
месяРадо256-ЧернНефеLoveCathРудчPublШевквузоИллюБуквПимеСеми
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości